Tvinge gjennom skifte av bo

Publisert: 21.02.2020

Er det mulig å få tvunget gjennom et uskiftet til skiftet bo i denne situasjonen? Moren min er gjenlevende forelder og eier hus som hun bor i. Jeg har en søster. Ingen særkullsbarn. Moren min har ikke penger til å legge ut forskuddet uten å belåne/selge boligen.

Svar:

Det er uklart hvilket forskudd du mener.

Gjenlevende har rett til å overta i uskiftet bo. Da rår hun som en eier. Det kan være begrensninger dersom gjenlevendes gjeld er stor (arveloven § 13) eller hun opptrer slim at boet blir vesentlig redusert (arveloven § 24).

Med vennlig hilsen, advokat Trude Stormoen

Del denne artikkelen: