Pålagt å ta ut ferie i oppsigelsestiden

Publisert: 16.03.2020

Sa opp min stilling f.o.m. 01.02 pga. uholdbare forhold på jobb. Ble pålagt å ta ut min ferie i oppsigelsestiden ettersom jeg hadde mye ferie til gode. Må jeg godta dette, og er det tillatt? Det er også endel andre momenter; innsyn mail og videresending av min jobbmail til en felles jobbmail som flere i bedriften har tilgang til/benytter. Har dere arbeidsrett som spesialfelt i tilfelle jeg trenger bistand?

Svar:

Ja, arbeidsrett er mitt spesialfelt. Det normalt er at ferie avspaseres i oppsigelsestid når du selv har sagt opp. Eventuelt kan du også kreve at inntil 18 virkedager gis i hovedferieperioden 1 juni – 30 september, jf. ferieloven § 7, men det er gjerne ikke så hensiktsmessig. Hvis du lurte på om du kan kreve ferien utbetalt i stedet, så kan det være adgang til det om det arbeidsgivers skyld at du ikke har tatt ut ferie tidligere, jf. ferieloven § 14.

Del denne artikkelen: