Overtid i oppsigelsestiden

Publisert: 10.03.2020

Jeg har en jobb som jeg har sagt opp. 3 mnd. oppsigelse. Det står i arbeidskontrakten "lønn inkl. overtid". Kan de kreve at jeg skal jobbe overtid i oppsigelsestiden? Det blir i så fall kun til arbeidsgivers fordel. Jeg ønsker ikke å jobbe overtid, da jeg ikke drar noen nytte av bonusordninger o.l.

Svar:

Arbeidsplikten består fullt ut også i oppsigelsestiden. Hvis en pålegges lovlig overtidsarbeid i oppsigelsestiden, plikter en å utføre den. Det er kun i enkelte tilfelle at det kan avtales unntak fra overtidsbetaling etter arbeidsmiljøloven. Dette gjelder ledende stillinger eller særlig uavhengige stillinger. Se arbeidsmiljølovens § 10-12.

Med vennlig hilsen, advokat Ådne Jareld

Del denne artikkelen: