Overtar man gjeld dersom man sier fra seg arven?

Publisert: 24.06.2019

Overtar man gjeld etter foreldre dersom man sier fra seg arven?

Svar:

Nei, om man gir avkall på eller frasier seg arv, overtar men heller ikke gjeld. Man kan også overta boet etter skifteloven § 80. Da påtar man seg ikke mer gjeld enn hva det er midler til, som er praktisk ved mindre bo (under kr 100 000 ca), slik at man kan få betalt begravelsesutgifter m.m.

Med vennlig hilsen, advokat Trude Stormoen

Del denne artikkelen: