Overta hus etter mormor

Publisert: 03.10.2018

Jeg og min bror skal overta huset etter vår mormor, mens hun lever. Hvordan går man frem? Må vi betale noen avgifter på dette? Skal det regnes som gave eller forskudd på arv?

Svar:

Fremgangsmåten er slik at din mormor må utstede skjøte for å overdra eiendommen til deg og din bror. Dersom hun fortsatt skal ha rett til å bo på eiendommen, må dere samtidig tinglyse en livsvarig borett til fordel for henne.

I dette tilfellet må dere betale dokumentavgift uavhengig av hvorvidt overdragelsen skal regnes som gave eller forskudd på arv. Utover dokumentavgiften er det nemlig ingen arve- eller gaveavgift som gjelder lengre.

Dersom din mormor sitter i uskiftet bo og det i tillegg er flere arvinger etter henne, bør dere også være oppmerksom på at det i utgangspunktet er et forbud mot å gi bort fast eiendom uten samtykke. Dette følger av bestemmelsen i arveloven § 19 (1).

Del denne artikkelen: