Når kan man søke skilsmisse?

Publisert: 20.01.2016

Jeg og min eksmann valgte å ta ut separasjon for ett år tilbake. Vi valgte kun å melde flytting, og søkte aldri om separasjon, men måtte dokumentere bruddet til folkeregisteret ved flytting, da det er felles barn inne i bildet.

Etter hva jeg kan lese meg til må man vente hele to år for å søke om skilsmisse når man ikke har søkt separasjon, men bare flyttet fra hverandre. Det jeg lurer på er om det finnes noen mulighet for å søke skilsmisse nå, selv om vi ikke har ventet i to år?

Svar:

Man kan søke skilsmisse enten ved at man har vært separert i ett år (ekteskapsloven § 21) eller ved at man har bodd fra hverandre to år og er enige om at dette er samlivsbrudd (ekteskapsloven § 22).

Med vennlig hilsen

Advokat Karoline Henriksen

Del denne artikkelen: