Kreve etterbetaling av barnebidrag

Publisert: 01.06.2017

Jeg og min eks gikk fra hverandre for noen år siden. Vi har felles barn under 18 år. Barna har for det meste av tiden bodd mest hos mor. Mor har ikke framsatt noe krav om barnebidrag. Kan hun kreve etterbetaling av barnebidrag når dette skyldes somling fra mors side?

Svar:

Ja, hun kan fremsette kravet, men må da begrunne hvorfor kravet ikke er fremsatt tidligere. Dersom hun ikke har gode grunner for hvorfor kravet ikke er fremsatt tidligere vil det være vanskelig for henne å bli hørt. Det kreves "særlige grunner" for å få medhold i bidrag forut søknadstidspunktet, jf. bl § 72.

Maria Cabrera Stråtveit

Med vennlig hilsen, advokat Anne Hazeland Tingstad

Del denne artikkelen: