Krav på bolig kjøpt før ekteskap?

Publisert: 10.03.2017

Er separert og har et spørsmål ang skilsmisseoppgjøret. Huset vi bodde i kjøpte hun før vi giftet oss og jeg synes derfor det er fair at hun får beholde det. Men jeg mener at jeg har krav på verdiøkningen på huset fra den tiden jeg bodde der. Kan det stemme? Hvilke rettigheter har jeg på dette huset i det hele tatt? Det er ikke skrevet under på noe særeie etc.

Svar:

Etter Ekteskapslovens § 59 er utgangspunktet at hun kan holde hele huset utenfor deling, men om du har krav på noe, vil avhenge av om det vil være urimelig, for eksempel utfra ekteskapets lengde, at du har skutt inn midler som du kunne holdt utenfor deling i huset og derved gitt det verdiøkning etc. Urimeligheten kan skyldes mye, og vil være konkret, men det krever absolutt mye for å fravike utgangspunktet i det du beskriver.

Med vennlig hilsen

Advokat Else Marie Bernt Håkonsen

Del denne artikkelen: