Kan søster nekte å selge bolig eid i fellesskap?

Publisert: 17.06.2019

Eier et stort hus med min søster - huset er ikke seksjonert i to leiligheter, men vi bor i hver vår etasje. Dersom en av oss ønsker å selge huset, kan den ene parten nekte det?

Svar:

Dersom en av dere ønsker sameiet oppløst har dere rett til dette etter sameigelova § 15. Det betyr at boligen kan bli tvangssolgt, om en av dere ønsker det. Ved tvangssalg vil eiendommen vanligvis bli solgt for en lavere sum enn ved fritt salg på det åpne marked.

Med vennlig hilsen, advokat Mathilde Aagaard

Del denne artikkelen: