Kan ektefeller ha to forskjellige adresser?

Publisert: 10.04.2018

Kan ektefeller ha to forskjellige adresser ( en primærbolig hver) i tilfeller hvor det har vært vanskeligheter i forholdet uten at vi er separert eller skilt? Kan leiligheten ved senere anledning gis som forskudsarv til barnet vårt uten større utgifter?

Svar:

I utgangspunktet er det ingenting i veien for at dere kan bo på forskjellige adresser. Ekteskapet som institutt bygger likevel på en forutsetning om at dere bor sammen. Det gjøres derfor oppmerksom på at hver av dere vil ha rett til å ta ut øyeblikkelig skilsmisse dersom samlivet har vært avbrutt i minst to år. Dette følger av bestemmelsen i ekteskapsloven § 22.

Når det gjelder muligheten for å gi leiligheten som forskudd på arv, vil dere stå fritt til å gjøre dette. Forskudd på arv utløser imidlertid full dokumentavgift på lik linje med ordinære gaver. Dette er slått fast i Stortingets årlige vedtak om dokumentavgift § 2 f, og vil avhengig av leilighetens verdi sannsynligvis utgjøre en større utgift for deres felles barn.

Del denne artikkelen: