Kan bror kreve skifte?

Publisert: 11.11.2019
Emneord: ,

Mor sitter i uskiftet bo. Boet består av 2 eiendommer med hus, omtrent samme verdi. 4+4mill. Mor bor i det ene og datter i det andre uten å betale leie. Bror har ingen fordeler i boet. Kan bror kreve skifte ihht paragraf 21?

Svar:

Mor disponerer boet som hun ønsker. Dersom man gir bort gaver som står i misforhold til boet størrelse kan boet kreves skiftet. Det er neppe tilfelle ved å unnlate å ta leie.
Datter mottar ikke arveoppgjør ved å slippe å betale leie, og § 21 kan ikke benyttes.
Bror vil uansett motta sin andel av boet når dette skiftes senere.

Med vennlig hilsen, advokat Espen Lång

Del denne artikkelen: