Inntekter fra investeringer i kryptovaluta og utføretrygd

Publisert: 06.06.2019

Jeg er ung ufør og har lyst å begynne å investere penger i kryptovaluta. Hva skjer hvis jeg begynner å tjene bra fortjeneste på dette? Mister jeg uføretrygden? Eller det går ikke under arbeidsinntekt?

Svar:

Inntekt som ikke er pensjonsgivende, som eksempelvis gevinst fra kjøp og salg av kryptovaluta, påvirker i utgangspunktet ikke innvilget uføretrygd, jf. folketrygdloven § 12-14. Det er likevel klokt å ha en åpen dialog med NAV om dette. Disse investeringene har imidlertid en skattemessig side. Du kan lese mer om dette ved å bruke denne lenken:
https://www.skatteetaten.no/person/skatt/hjelp-til-riktig-skatt/aksjer-og-verdipapirer/om/virtuell-valuta/

Med vennlig hilsen, advokat Kristin Sannes Hansen

Del denne artikkelen: