Hvem får hytta etter skilsmisse?

Publisert: 23.11.2018

Jeg skal skilles fra min mann. Til bryllupsgave fikk vi en hytte i gave av foreldrene mine. Jeg mener selvklart at jeg skal beholde hytten selv. Vi har vært gift i 20 år. Hvilke paragrafer kan jeg henvise til, og er det jeg som har rett på hytten?

Svar:

Du kan sannsynligvis henvise til reglene om skjevdeling i ekteskapsloven § 59. Etter denne bestemmelsen følger det nemlig at verdien av formue som klart kan føres tilbake til midler som en ektefelle hadde da ekteskapet ble inngått eller senere har ervervet ved arv, eller ved gave fra andre enn ektefellen, kan kreves holdt utenfor delingen.

Dersom hytten har blitt gitt til deg direkte som en gave, vil du følgelig ha gode muligheter til å holde hytten utenfor det økonomiske oppgjøret gjennom reglene om skjevdeling. Situasjonen kan imidlertid stille seg noe annerledes dersom dine foreldre har ment at gaven skulle tilfalle dere begge to.

Del denne artikkelen: