Forkjøpsrett fra 1991

Publisert: 11.02.2020

Jeg og samboeren min kjøpte bolig av hans besteforeldre. Nå i ettertid har vi blitt opplyst om at det et annet familiemedlem sitter på en forkjøpsrett fra 1991. Kjøpekontrakten og forkjøpsretten er ikke tinglyst. Er denne forkjøpsretten fortsatt gyldig?

Svar:

Forkjøpsretter gjelder ikke for mer enn 25 år i normaltilfeller, men det kommer an på forholdene rundt den aktuelle eiendommen. Du finner mer informasjon i lov om løysingsrettar, § 6.

Med vennlig hilsen, advokat Ida Helene Braastad Balke

Del denne artikkelen: