Får ikke sykepenger for planlagt overtid

Publisert: 10.03.2020

Min arbeidsgiver er en stor tilhenger av "planlagt overtid". Dette vil si overtidsarbeid som planlegges mange mnd i forveien, og som gjennomføres på faste datoer/perioder hvert eneste år. Dette utgjør en stor andel av lønnen min. Nå er jeg blitt sykemeldt, og arbeidsgiver betaler ikke ut sykepenger for denne aktiviteten. Dette til tross for at det planlegges med overtidsarbeid flere mnd i forveien. Har arbeidsgiver lov til dette?

Svar:

Etter folketrygdlovens § 8-29, skal overtidslønn skal "tas med når overtiden er pålagt i arbeidsavtalen som fast overtid og dette ikke er i strid med lovbestemmelser om arbeidstid".

Med vennlig hilsen, advokat Ådne Jareld

Del denne artikkelen: