Er familiebarnehager fritatt barnehageloven?

Publisert: 03.10.2017

Er familiebarnehager fritatt barnehageloven? Finnes det en lov/pålegg om at barnehager (inkludert familiebarnehager) må kunne skjerme barna mot vær og vind når barna sover ute i vogna i barnehagen?

Svar:

Det følger av barnehageloven §6 når en barnehage er omfattet av barnehageloven §6:

"Virksomheter som har ansvar for barn under opplæringspliktig alder, plikter å søke godkjenning som barnehage når:

a) virksomheten er regelmessig og ett eller flere barn har en ukentlig oppholdstid på mer enn 20 timer, og

b) antall barn som er til stede samtidig er ti eller flere når barna er tre år eller eldre, eventuelt fem eller flere når barna er under tre år, og

c) virksomheten utføres mot godtgjøring."

Meg bekjent finnes det ikke noe pålegg om at barnehagen skal skjerme barn mot vær og vind når de sover ute i barnehagen.

Med vennlig hilsen, advokat Anne Hazeland Tingstad

Del denne artikkelen: