Er arv felleseie?

Publisert: 12.03.2019

Har vært gift en gang før å har 3 voksne barn. Ble skilt og giftet meg igjen med ei som også har 3 voksne barn, men vi har ingen felles. Nå er det full skjæring etter 16 år.

I disse siste åra har eg arvet en del saker å ting fra min farsgard, da min gjenlevende mor flyttet fra garden. Spørsmålet er: Er dette plutselig felleseie eller er det mitt? Har også en såkalt trygdebil, en bil eg har fått tilskudd til å kjøpe med spesielle behov som min nåværende kone påstår er felles.

Svar:

Skjevdelingsreglene er av stor praktisk betydning ved det økonomiske oppgjøret ved skilsmisse. Gjennom skjevdeling kan hver ektefelle holde verdier vedkommende hadde før ekteskapets inngåelse, samt verdier som senere er ervervet ved arv eller gave fra andre enn ektefellen, utenfor delingen etter lov om ekteskap § 59.

Skjevdeling inntrer ikke automatisk, og må derfor kreves av den som ønsker å holde slike midler utenfor ved skifteoppgjøret. Regelen ble tidligere kun brukt unntaksvis, men er nå blitt normalordningen ved økonomiske oppgjør.

Med vennlig hilsen, advokat Gro Arnesen Fremstad

Del denne artikkelen: