Endre eieforhold i ekteskap

Publisert: 03.10.2018

Vi er gift og eier bolig sammen (50-50 %). Nå vil vi endre eieforholdet slik at den ene parten eier 70 % og den andre 30 %. Holder det med å skrive under en ektepakt? Bør det også meldes inn til skatteetaten?

Svar:

Nei, det holder ikke å utarbeide kun en ektepakt. Dere må også utstede skjøte for å tinglyse andelsoverdragelsen hos Statens Kartverk. Dette følger av bestemmelsen i ekteskapsloven § 55 (1) 1. pkt. For øvrig trenger dere ikke å melde overdragelsen til Skatteetaten.

Del denne artikkelen: