Ekteskap med slektninger

Publisert: 27.10.2014

Kan jeg gifte meg med søskenbarnet til min far?

Svar:

Det er ulike vilkår for å kunne inngå ekteskap. Ekteskapsloven § 3 regulerer vilkåret i forhold til nære relasjoner. Det fremkommer av denne bestemmelsen at: "Ekteskap kan ikke inngås mellom slektninger i rett opp- eller nedstigende linje eller mellom søsken."

Så sant øvrige vilkår er oppfylt så er det ingen ting i veien for at du kan gifte deg med søskenbarnet til din far.

Med vennlig hilsen

advokat Sol Elden

Del denne artikkelen: