Deling av boet

Publisert: 22.10.2015

Jeg er midt i en seperasjon akkurat nå. Min eks flyttet ut fra vår felles leilighet i desember i fjor, og nå bor jeg og datteren vår i leiligheten. Jeg vil beholde leiligheten fordi jeg ingen steder å gå med datteren min, men han vil egentlig selge den. Nå har jeg fått innviglet lån fra husbanken for å kjøpe han ut av leiligheten, men nå han at han ikke er fornøyd med det beløpet husbanken tilbyr. Hva gjør jeg? 

Svar:

Du kan kreve å bli boende i leiligheten i henhold til ekteskapsloven § 67 dersom særlige grunner taler for det. Dette kan bl.a. være at du trenger et bolig til barna. Du må da imidlertid bli enig med din tidligere ektemann om betingelsene for å løse han ut fra hans eierandel.

Etter skifteloven § 125 kan du kreve at det avholdes skiftetakst. Dette kan være et alternativ dersom dere ikke blir enige om eiendommens verdi. Skiftetakst skal tilsvare vanlig markedsverdi. Kostnaden ved å avholde en skiftetakst vil overstige kostnaden ved å avholde en vanlig takst med takstmann.

Med vennlig hilsen

advokat Karoline Henriksen

Del denne artikkelen: