Betale husleie når boligen er solgt

Publisert: 11.01.2019

Må jeg betale resten av oppsigelsestiden hvis hun jeg leide hos selger leiligheten i løpet av oppsigelsestiden? Har betalt en av tre måneder av oppsigelsestiden, og hun solgte leiligheten i dag.

Svar:

Ja, du vil være forpliktet til å betale for de resterende to månedene av oppsigelsestiden. Etter bestemmelsen i husleieloven § 8-6 fremgår det nemlig at ny eier vil ha rett til å tre inn i den eksisterende husleieavtalen på tilsvarende vilkår som nåværende eier har hatt. Ny eier vil dermed ha rett til betaling ut oppsigelsestiden dersom salgsovertakelse skulle finne sted før oppsigelsestidens utløp.

Med vennlig hilsen, advokat Andreas Larsen

Del denne artikkelen: