Arv etter stefar

Publisert: 21.02.2020

Vi er to søstre , og vår stefar sitter i uskiftet bo etter at vår mor døde i 2015 Han har ikke egne arvinger. Han har ikke skrevet testament. Hvordan er arveforholdet til vår stefar? Vil vi få hans del i tillegget til morsarv eller vil staten da hans del?

Svar:

Dere er ikke arvinger etter stefar.

Hans slektsarvinger vil tre inn- dvs eventuelle foreldre, søsken eller "onkelbarn". Om han ikke har slike slektsarvinger, skal nettoformuen fordeles til frivillig virksomhet til fordel for barn og unge, jf. arveloven § 46.

Han står fritt til å bestemme i testament hvem som skal arve han.

Med vennlig hilsen, advokat Trude Stormoen

Del denne artikkelen: