Pliktdelsarv

Far ønsker å testamentere arv til barnebarna

Publisert: 27.10.2020

Min far sitter i uskiftet bo etter at min mor døde. Vi er tø døtre. Min søster har et barn og jeg tre. Min fars ønske er at hvert av barnebarna skal få 500 000 ved hans død. Han trodde at han stod fritt til å fordele hele boet. Men har nå forstått det slik at min søster og jeg begge skal ha pliktarv fra både far og mor. Dvs 1,5’ fra både far og mor. Dette gjør i så fall at det ikke er nok midler i boet til å fordele 500 000 til hver av barnebarna. Stemmer dette? Og er det noe han kan gjøre?

Les mer

Forfordele arv til ett barn

Publisert: 27.10.2020

Kan man fortsatt forfordele arv til et av barna i den nye arveloven 2021? Det er skrevet et testament, og jeg sitter i uskiftet bo. Det er 3 barn og verdi av en bolig til ca 3 mill.

Les mer

Fordeling av arv etter mot

Publisert: 27.10.2020

Min mor, som nå nærmer seg 80 år, eier sin egen 3 roms leilighet. 2 døtre, 3 oldebarn alle under skole alder, og 2 barnebarn, som er over 20 år. Men, når det kommer til arv, så sier hun at barnebarnet hennes skal arve et fond hun har hatt lenge. Ca 600 000 kr. Det andre barnebarnet døde 24 år gml. for noen år siden. Hjertesvikt, sykdom. Men, burde ikke han også arve henne? Han var singel uten barn, selv om han er død? Moralsk sett, tenker jeg på nå. Hva mener dere er riktig?

Les mer

Når gjelder pliktdelsarv?

Publisert: 23.09.2020
Emneord: ,

Pliktdelsarven er begrenset til 1 million kroner per barn. Du har med andre ord krav på 1 million kroner fra både mor og far, hvis arven er stor nok til det. Med tre barn blir for eksempel den samlede pliktdelsarven 6 millioner kroner. I den nye arveloven som kommer er pliktdelsarven økt til 15 G. Det er nesten 1,5 millioner kroner. Loven vil sannsynligvis bli gjeldende i 2021. Gjelder pliktdelsarv fra både mor og far hvis mor er død og far sitter i uskiftet bo?

Les mer

Overføre hytte til begge ektefeller

Publisert: 16.09.2020

Jeg er gift for andre gang og har to barn, men min kone har ikke egne barn. Begge mine barn er myndige. Vi har en hytte som pr i dag bare står i hennes navn som vi ønsker å føre over på oss begge. Men vi ønsker ikke at barna kan kreve farsarven på hytta hvis jeg går bort før henne. Hvordan kan dette løses?

Les mer

Hvor mye kan man testamentere bort?

Publisert: 16.09.2020

Min kone og jeg disponerer i dag en felles netto formue på ca 28 mill kr etter dagens salgs-/markedsverdi. Vi har 7 felles barn. Jeg ønsker å testamentere max av min andel ca 14 mill kr. Jeg har hørt at det er noe som heter pliktarv. Hva er det og eventuelt hvilke beløp vi tilfalle felles barn eller kone og hvor mye kan jeg testamentere?

Les mer

Arv i samboerforhold uten felles barn

Publisert: 16.09.2020

Dette forvirrer meg veldig så jeg håper dere kan hjelpe meg. Om meg: samboer, ingen barn. Samboer har 2 barn fra tidligere forhold. Har ikke skrevet samboeravtale eller testamente, men vært samboere i 12 år. Eier leilighet og bil sammen. Jeg eier 1 hytte alene. Har 1 bror og en nevø og niese. Med tanke på denne statusen, hvem arver hva?

Les mer

Skrevet ut av mannens testament

Publisert: 15.09.2020

Jeg kom ved en tilfeldighet over testamentet til min mann. I testamentet skriver han at jeg skal arve minstearv etter arvelovens §6. Han skriver også at jeg er informert om testamentet, og har det underskrevet av 2 vitner, men jeg er ikke informert. Vi har ingen ektepakt og har vært gift 10 år, med felles barn, flertall. Spørsmålet er : vil dette testament være gyldig? I og med at jeg ikke er informert? Og kan han redusere meg til minstearv når vi ikke har særeie-avtale?

Les mer

Pliktdelsarv fra uskiftet bo

Publisert: 27.08.2020

Far døde i for flere år siden, mor har sittet i uskiftet bo frem til nylig da eiendommen ble solgt og hun kjøpte leilighet. 3 barn, 5 barnebarn. Eiendommen ble solgt for ca 10 mill. Hvor stor er pliktdelsarven? Hvor mye kan hun gi i gaver/skjevfordele?

Les mer

Stemor har solgt avdød fars bolig

Publisert: 14.08.2020

Pappa gikk bort i 2016 og det ble dårlig stelt med noe arv siden han hadde mye gjeld. Han etterlot seg 3 barn (meg og 2 brødre), og sin kone (vår stemor). Vi fikk noen papirer fra advokat hvor det står at huset var taksert til 1,7 mill i 2017. Vår stemor solgte nylig huset for svimlende 2.9 mill, tok med seg halvbroren vår og flyttet til en ny by. Man skulle jo da tro at det ville dryppe noen kroner på meg og eldstebror i dette tilfellet, eller? Har vi en sak her?

Les mer