Finn advokat Spør advokat Les om jus

Skjerpet forbud mot diskriminering

1. januar 2006 ble det innført to nye lover mot diskriminering. Vi fikk et nytt likestillings- og diskrimineringsombud og en ny nemnd. Samtidig ble det tatt inn et utrykkelig forbud mot diskriminering i en rekke lover. En usikkerhet ved det nye regelverket er at mange av bestemmelsene er basert på skjønn.
 
Tidligere var det vanskelig for personer som ble diskriminert i arbeidslivet å bevise at de ble utsatt for ulovlig diskriminering. Nye regler har snudd bevisbyrden, slik at arbeidsgivere må dokumentere at det ikke har foregått forskjellsbehandling.
 
Rasistiske uttalelser er forbudt og kan medføre straff, uavhengig av om uttalelsene kommer i politiske taler, på Internett eller i andre fora. Balansegangen mellom ytringsfrihet og forbudet mot rasistiske uttalelser er vanskelig i praksis.
 
FNs Menneskerettskomité har uttrykt bekymring for at det norske politiets praksis fører til diskriminering. Vurderingen ble gitt i mars 2006, og ligger i komiteens merknader til Norges rapport om sivile og politiske rettigheter.
 
Finn advokaten:
72 advokater i Norge har registrert seg innen Diskriminering og mobbing. I tillegg kan du søke blant 1871 allmennadvokater.
             
 
id: 12834890756796364962103108136, token: 94098195A4ieXJYbGao, content keys: [] | PORT: 9200